VizDek

oficiální stránky mládeže vizovického děkanátu

Liturgický kalendář

Svátek


vše nejlepší k svátku!

Kalendář novinek

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ano, rozhodně (2432)
 

Ani ne (2171)
 

Zruš to!!! (2141)
 

Z diskuze...

Animátoři

Animátoři mládeže aneb konkurence Walta Disneye?

 

V první řadě bych podotkl, že nemáme nic společného s animovanými filmy, komiksy, atd. Jsme velmi obyčejní lidé, převážně mladí, starající se o život ve farnosti => především o život dětí a mládeže. Animátor je slovo latinského původu a pomalu se dostává do podvědomí dnešní společnosti. Asi nejdůležitějším posláním každého animátora je vedení, nebo pomoc při vytváření programu různých společenství. Ať už to jsou ministranti, schola, malé spolčo (u nás Piškoti), mládež… Poté máme také na starost organizování nejrůznějších kulturních či sportovních akcí.

Animátorem může být každý, kdo má chuť pro mladé něco udělat. Někteří z nás prošli kurzem Animátor, nebo ho právě navštěvují. Jedná se o dvouletý kurz, kde se v pěti víkendech za školní rok formuje naše osobnost. Témata jsou např. sebepoznání, poznání Boha, Katechismus katolické církve, metodika vedení, apod. Veškerá snažení jsou zakončena závěrečnou prací a zkouškami. Kurz probíhá na Centru života mládeže Přístav v Rajnochovicích. (viz také www.ado.cz/mladez). Přihlásit se můžou starší 16 let.

 
 

Člověk není rád sám, má rád společenství. Ani animátoři nejsou výjimkou. Scházíme se pravidelně z celého děkanátu každý za svou farnost na jednání o tom, co se bude dít. Navrhujeme, připravujeme, organizujeme nebo se i modlíme. Před nedávnem jsme prožili polovíkendovku na provodovské faře , kde jsme se mohli více poznat, společně se modlit, ale také prožít mši svatou pod milostným obrazem Panny Marie Kojící. Důležitou náplní tohoto setkání bylo i domlouvání blížících se děkanátních akcí. Ale také padaly návrhy, co uskutečnit během celého letošního školního roku.

Jsme mladí, kteří se snaží s Boží pomocí dělat něco pro druhé. Ale sami nedokážeme vlastně nic. Záleží na každém - nejen na vás starších, ale i na vašich dětech či vnoučatech - zda naše snažení bude úspěšné.

Laďa Radoň

Pro místo polovíkendového setkání jsme si zvolili právě Provodov, protože jsme chtěli jet někam, kde jsme dlůho nebyli, a někam, odkud nemáme příliš mnoho zpráv. Přijeli jsme na krásně vytopenou a útulnou faru. Setkání bylo zahájeno o půl sedmé, ale konečný počet 13 lidí z farností Trnava, Štípa, Provodov, Vizovice, Fryšták a Bratřejov se shromáždil až kolem sedmé hodiny.

Během večera nás ještě navštívily takové stálice Vizovického animátorského nebe jako Ondra Krejčí nebo Tom Vacula. Setkání jsme začali jak jinak než modlitbou, po ní následovala večeřa, protože s prázdným břůškem sa blbě přemýšlá. Zbylý večer byl vesměs poklidný. DVD ze setkání na Velehradě, podrobná a výkladná prezentace našich stránek od našeho webmastra a nakonec představení Arcidiecézního centra Přístav v Rajnochovicích od týmáků Lenky a Dominika.

Na závěr modlitba, po které jsme všichni padli jak podťatí. Původní obavy ze zimy na pokojích jsme se však brzy zbavili.

 
 

Po celonoční akčnosti Peti a Marušky nás totiž ráno vzbudilo vydatné horko. Bylo o nás dobře postaráno a do ohně bylo přikládáno dokonce i ve 4 hodiny ráno. Po horkém probuzení následovala mše svatá ve vymrzlém kostele. Inu, animátor je tvor přizpůsobivý, tudíž jsme hravě zvládli i tento teplotní svízel. Pár mikin a svetrů a zase byl důvod ke smíchu. Po mši následovalo nasycení i z neduchovního hlediska, teplý čaj a výborná pomazánka (ta se ti fakt povedla, díky Aničko). Ale jak to bývá, nastal čas i na práci, a tak jsme dali hlavy dohromady a počali vymýšlet program na další rok. Vymysleli jsme mnoho akcí, které určitě budou stát za to. Konkrétní údaje najdete i na těchto stránkách, takže se sem musíte průběžně dívat, abyste byli v obraze. Po několikahodinovém úsilí přišel tolik vytoužený oběd. Ne že by teda přišel, ale byl uvařen. Opět byl velmi dobrý. Po obědě přišli na řadu Osadníci, kafíčko...

Naše setkání se chýlilo ke konci. Před čtvrtou hodinou ještě společná modlitba na závěr a pak jsme se rozjeli do svých farností plnit pilně svou animátorskou funkci.

 
Kamila Veselá
 
"Have a nice day"